לחץ כגורם לעודף משקל

מחקרים חדשים מראים כי מצבי לחץ נפשי תורמים בצורה ישירה להשמנה, במקרים רבים אף להשמנה קיצונית, הן אצל גברים והן אצל נשים.

מהו לחץ וכיצד הוא משפיע?

לחץ הוא מצב המציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה בחוסר האיזון (נפשי ופיזי).
קיימים סוגים רבים של לחץ, החל מלחץ חברתי, לחץ של זמן, לחץ משפחתי, עבודה, ילדים כסף ועוד.
אנשים שנמצאים במצב של לחץ אינם מוצאים את הזמן והכוחות להתמודד עם הגורם עצמו על מנת לשנותו ולכדי להביא לשינוי ולאיזון בחייהם.

מצבי לחץ מגרים את גופינו ליצירת הורמונים שלהם השפעה ישירה על תהליך המטבוליזם ושריפת השומנים של הגוף.
כשמדברים ומתמודדים עם "קלוריות" ההיבט הוא ניצול קלוריות משומנים, חלבונים ופחמימות.
כאשר אדם שרוי במצב של לחץ נפשי מתמיד הגוף מנצל את הקלוריות מתוך החלבונים והפחמימות במקום מתוך מסת שומן הגוף.

לחץ כגורם לעודף משקל

ההתמודדות עם השמנה ולחץ

ההתמודדות עם השמנה היא מלחמה יום יומית קיומית לא קלה שאפשר לצמצם אותה ע"י תזונה נכונה ופעילות גופנית, יחד עם זאת חשוב להבין, להתמודד ולטפל בגורמים להשמנה לא רק במובן הפיזי, אלה בראש ובראשונה בראיה הנפשית שמביאה איתה את הלחצים והמתחים שפועלים באופן ישיר לתופעת ההשמנה.

אז הנה כמה טיפים כצעדים ראשונים לירידה ושמירה על משקל תקין:

  • בפאן התזונתי - קריאת סימון תזונתי על מוצרים שונים: חשוב לקרוא את כמות השומן, השומן הרווי ואם המוצר מכיל סוכר או לא. בישראל אין אינדיקציה לכמות הסוכר בגרמים למוצר (בניגוד לארה"ב) ובישראל הסוכר נחשב במניין הפחמימות.

  • פעילות גופנית - הרבה אנשים חוששים מהמושג הזה, מפתחים סוג של אנטי בלתי מוצדק, עסוקים ביצירת תירוצים לעצמם ולסובבים אותם של חוסר זמן, חוסר חשק, חוסר כוח ועוד ועוד...
    הגוף שלנו זקוק לתנועה כל הזמן, פעילות גופנית נחוצה לכולם- נשים, גברים ילדים וקשישים.
    ברגע שתיקחו את השליטה לידיים, תפסיקו עם התירוצים ועם הפחדים ותתחברו לספורט תבינו כמה שפעילות גופנית תתרום לכם בכל-כך הרבה מישורים: החל משיפור מצב הרוח,בריאות הגוף תשתפר הן בפעילות תקינה של הלב והדם, חילוף חומרים מהיר יותר ועד לירידה במשקל ושמירה על משקל תקין ובריא כאורך חיים וכמובן הרבה פחות לחצים ומתחים.
    כל פעילות גופנית המותאמת למאמץ שתוכלו לעמוד בו ולבריאות גופכם היא מבורכת.

  • הגבול בין אהבה לאוכל לבין האוכל שהורס לי - הרבה אנשים לא שמים גבול בין האהבה לאוכל, שיכולה להתבטא באכילה לא מוגזמת של מאכל אהוב, לבין אכילה מופרזת שתופעת הלוואי שלה היא ההשמנה, שתופעת הלוואי שלה היא הרגשה עצמית לא טובה, שתופעת הלוואי שלה היא תסכול וצורך בהתעסקות יתרה באוכל.

ולסיכום

הגיון בריא יביא איתו שקט נפשי, חשבו על מה הייתם רוצים בחייכם, לפני שתיתנו לאוכל להשתלט על סדר יומכם, על השגרה, על יחס הסביבה אליכם, על הבריאות שלכם.
יש הרבה דרכים להתמודד עם הלחץ והמתח כשהם מהווים גורם עיקרי להשמנה, ואפשר להתמודד !

היו ערים למצב ואז התפנית בחייכם תתחיל בדרך לשינוי, אם זה לשנות הרגליי אכילה ועד לפעילות גופנית שתהפוך לחלק בלתי נפרד מכם, לכתוב, לדבר ולהתייעץ עם אדם שיוכל לתת כתף ותמיכה (כל האמצעים כשרים), העיקר להתחיל מאיזושהי נקודת מוצא כדי למצוא את האיזון והשקט הנפשי בחייכם.

בחזרה לדף מאמרים