השמנה - מהי השמנה וכיצד מתמודדים איתה?

 

 

יש סוגים רבים של השמנה, ואולם חשוב להבין שהמילה השמנה היא מילה לא קלה אך היא גם לא קללה !

יש להשמנה פנים ושמות רבים, וביניהם המפחיד והממצה ביותר הוא מגיפת ההשמנה.

אז לפני שניכנס לסוגיות כמו האפליה כנגד מי שסובלים מעודף משקל (ובמיוחד אלו שסובלים מסוג קיצוני של השמנה), גורמים מסכנים ועוד, חשוב להבין דבר חשוב – יותר ממחצית מהאוכלוסייה סובלים ממצב של השמנה קיצונית.

השמנה

בתקופת ימי-הביניים המצב היה שונה בכל מה שקשור להשמנה, אישה שסבלה ממצב של השמנה נחשבה כבריאה ופורייה, מודל מושלם להרבה מהציירים הגדולים וגבר שסבל ממצב של השמנה נחשב לבעל מעמד ונכסים.

 

אז מה השתנה בנושא ההשמנה?

כיום, בעידן המודרני, המודעות הולכת וגדלה ואנשים מבינים שמצב של השמנה קיצונית מהווה גורם סיכון גבוה למחלות לב, סכרת, יתר לחץ דם ואף למוות.

התודעה לכל נושא ההשמנה הולכת וגוברת ואנשים מתחילים להבין שיש דברים שאפשר לעשות כדי להימנע מכל הבעיות הבריאותיות שקשורות למצב של השמנה.

השמנה או לא השמנה - חשוב להבין שלא משנה איזו סיבה יש לנו – ברגע שהחיים שלנו תלויים על הכף הכל משתנה וזקוק לטיפול מיידי.

 

בעידן המודרני הדימוי היפה והדומיננטי נתפס בדיוק מה שהוא אנטי תזה של השמנה - הרזון. בכל ערוץ טלוויזיה ניתן לראות נשים רזות מאוד, כמו גם בשערי עיתונים, חנויות בגדים וקוסמטיקה.

כאמור אור הזרקורים הוא סביב המודל הרזה, שכולנו מקשרים אותו בדימויים חיוביים של כישרון, יופי, עושר, שמחה/אופטימיות והצלחה – זה לעומת הדימויים שנתפסים סביב אנשים שסובלים מהשמנה, שנתפסים כאנשים חסרי מזל, חסרי שליטה, חסרי אסתטיקה וככאלה שנכשלו בחייהם.

 

כיום המודעות להשמנה מתאפיינת לא רק מהשפעת המדיה הנרחבת לתפיסה של מה טוב (בעיקר כאסתטי/יפה) ומה מקובל, אלא נכנס פרמטר נוסף וחשוב מאוד – הגברת המודעות הציבורית לנזקים הבריאותיים שבהשמנה.

זה מתבטא בפרסומות של "מוצרי בריאות" עבורנו ועבור משפחתנו (שמונעים השמנה לטענת המפרסמים), ממשיך בפרסומות של מכוני כושר (ש"מתמחים בטיפול בבעיות השמנה") ודיאטות חדשניות ואפילו מגיע לתוכניות טלוויזיה בנושא השמנה כמו "לרדת בגדול" ועוד.

 

הגדולה היא להבין שהשמנה היא אינה "אות קלון", השמנה נגרמת בגלל גורמים רבים, בין אם זה מאכילת יתר, חוסר פעילות גופנית, גנטיקה, הפרעות הורמונאליות ועד למניעים פסיכולוגיים שונים כמו דיכאון ובדידות שגורמים במישרין או בעקיפין לאכילה רגשית ובסופו של דבר להשמנה מוגברת.

 

ברגע שמבינים מה הגורם להשמנה הרגילה ובמיוחד לסוג הקיצוני של השמנה אז אנחנו כבר צעד אחד קדימה בכדי לטפל בה.

למרביתנו (בין אם אנו מוגדרים כמי שיש לנו השמנה קיצונית או שאין לנו השמנה קיצונית) יש מודעות גבוהה לדימוי העצמי שלנו, אז למה שלא תהיה לנו מודעות עצמית גם במובן הפיזי שלנו? למה שלא נהיה מודעים למה שעובר על הגוף שלנו, למה שנכנס אליו ומה מזיק לו? הרי זה ברור מאליו שמי שסובל מהסוג הקיצוני של השמנה הוא בד"כ אדם שנתפס כשאחד שאינו בעל מודעות עצמית גבוהה למצב הקיים של השמנה בו הוא נמצא.

vanbv

בריאות בגוף ובנפש הם חיבור מנצח בטיפול בגורם ההשמנה. גווני הרפואה השונים מספקים גישות שונות לאימוץ דרך חיים בריאה שמשלבת תזונה נכונה שאף עשויה להוביל להרזיה, אבל לא רק, הרגלים בריאים יותר כמו ארוחות מסודרות שמכילות את כל אבות המזון ועוד דבר קטנטן עם המון סגולות – פעילות גופנית, יכולים להיות תוכנית אידיאלית ונכונה להתמודדות ראשונית עם נושא ההשמנה בכלל והמשקל בפרט.

 

המאבק בכל הקשור לנושאי השמנה בכלל ובנושאי המשקל בפרט מכיל המון אספקטים פסיכולוגיים, אנחנו נזדקק להרבה כלים בדרך למציאת הפיתרון ל"חיים הטובים", רצון, התמדה, פיתוח הקשבה עצמית, שליטה ואמונה, הרבה אמונה. יחד עם הקשיים שבדרך (ויש המון קשיים, עליות וירידות) העיקר הוא לעשות את המקסימום והכי טוב בדרך לאהוב את עצמינו ולהאמין שאפשר לשנות את איך שאני מרגיש כלפי עצמי. ובקיצור - מצב של השמנה עשוי להשתנות ובשביל זה אנו פה.

 

 

בחזרה לדף מאמרים

 

 

הרשמה לאתר בחינם צרו קשר