תזונה נכונה- דרך חיים נבונה!

 

תזונה נכונה היא לא משהו שיש לזלזל בו, ואכן, בשנים האחרונות חלה עלייה במודעות לגבי תזונה נכונה המתבטאת בפתיחת חנויות מזון טבעי, ריבוי של תוכניות טלוויזיה העוסקות בתכנים של תזונה נכונה ובבעיות הנגרמות מתזונה לקויה, וכן ניתן לראות ברחובות הערים הגדולות יותר ויותר מסעדות המעודדות תזונה נכונה על ידי הוספת מרכיבים בריאים יותר לתפריט.

למרות כל אלה, אנו חיים בעידן בו סגנון החיים מקשה על תזונה נכונה, מכיוון שאנו מושפעים מלחצים ודאגות, רובנו עובדים שעות רבות במשרד, נמצאים שעות רבות מול מסך המחשב או הטלוויזיה ומעבירים את הזמן באכילה מרובה של מזונות מתועשים, המכילים שומנים רבים, חומרים משמרים, ואין בהם ויטמינים ומינרלים, החיוניים והכרחיים לקיומו התקין של הגוף.

בעידן המודרני הפיתויים גדולים יותר, בעיקר בגלל השפע והנגישות של מזון מהיר בכל מקום, אוכל מוכן וקפוא שחוסך זמן הכנה וכן מיני מאפים ועוגות. מזונות אלו גורמים לנו לתחושה של "שובע", שלעיתים נובעת מתשישות אנרגטית לאחר הארוחה. ואולם, ישנם רבים שחושבים שכדי לשמור על תזונה נכונה, עליהם להמעיט בארוחות או לנקוט בדיאטות שונות כדי להימנע ממשקל עודף, הדיאטות הללו לא תמיד מכילות את כל אבות המזון וחלקן אף דיאטות "כאסח" שאינן בריאות כלל ועיקר.

בנוסף, תזונה נכונה ופעילות גופנית אירובית במקביל מקטינה את הסיכון לחלות במחלות במערכת העיכול, סרטן, מחלות לב, כלי דם, כולסטרול ועודף משקל.

 

ממה מורכבת תזונה נכונה?

תזונה נכונה ובריאה מורכבת מאכילה מתונה ומגוונת של מזונות המכילים את כל אבות המזון: פחמימות, חלבונים, שומנים, סיבים תזונתיים, מים, ויטמינים ומינרלים. מומלץ להתייעץ עם דיאטנית לבניית תפריט אישי מאוזן ומשקף תזונה נכונה, שכן, צריכת המזון לכל אדם תלויה במשתני גיל, מין, אורח חיים ומצב בריאותי. הפרמטרים העיקריים של תזונה נכונה, כוללים אכילת ארוחות מסודרות, שתייה מרובה של מים, גיוון בסוגי המזון ושמירה על פעילות גופנית יומיומית כמו הליכה, ריצה, שחייה,ורכיבה על אופניים.

אדם שאינו שומר על תזונה נכונה עשוי לסבול מחוסר או עודף במרכיבי אבות המזון, והתוצאות השליליות נראות לעין בטווח הלא כל כך רחוק, למשל: אכילה מופרזת של מזונות רווי שומן גורמת לעלייה ברמת הכולסטרול בדם וכתוצאה מכך למחלות עורקים ולב, חוסר או עודף של אחד מאבות המזון עלול לפגוע בתפקוד ההורמונאלי בגוף וכו'.

תזונה נכונה

 

חשיבות תזונה נכונה ומאוזנת של אבות המזון:

החלבונים משמשים כמרכיבים לבניית הרקמות בגוף ומובילים את המזון והחמצן בדם, לדוגמא: בניית ציפורניים, שיער, התכווצות שריר, גידים, עצמות, עור ועוד. הגוף ממיר עודף חלבונים לשומן או שהם משמשים כמקור אנרגיה. החלבונים נמצאים בבשר, דגים, מוצרי חלב ועוד. לכן, תזונה נכונה כוללת צריכה תקינה של כמות חלבונים.

השומנים מהווים חומר בידוד ומגנים על האיברים הפנימיים בגוף. כמו כן, השומנים מתפרקים ומהווים מקור אנרגיה חיונית לגוף. עודף שומנים בגוף עלול לגרום למחלות לב, סרטן וסכרת. השומנים נמצאים במרגרינה, אבוקדו, מיונז ועוד. לכן, תזונה נכונה תכלול צריכה תקינה של כמות שומנים.

הפחמימות מורכבות מפחמן מימן וחמצן. כוללות עמלנים וסוכרים, כשהפחמימות בגוף הופכות לסוכר שנקרא גלוקוזה. הפחמימות הם מקור האנרגיה העיקרי המיידי של הגוף. הגוף ממיר עודף פחמימות לשומן. עודף פחמימות שנגרם מעלייה בצריכת רמת הסוכר בגוף, גורם לעלייה מהירה במשקל ולמצבי מתח ועצבנות. כמו כן, כאשר בגוף חסרים פחמימות, הגוף "שורף" את החלבונים והשומנים. הפחמימות נמצאות בלחם, קמח, תפוחי אדמה, אורז ועוד. לכן, תזונה נכונה תכלול צריכת כמות פחמימות תקינה.

סיבים תזונתיים עוזרים לשמור על פעילות תקינה של מערכת העיכול, מורידים את רמת הכולסטרול בדם ומונעים מחלות לב. צריכה מרובה מידי של סיבים תזונתיים עלולה לגרום לחסימת מעיים ואי נוחות במערכת העיכול. דוגמא למזונות עשירים בסיבים תזונתיים: קמח מלא, אגוזים, גרעינים, פירות וירקות. לכן, תזונה נכונה כוללת כמות מרובה של סיבים תזונתיים.

ויטמינים ומינרלים כמו סידן וברזל, משמשים לפעילות תקינה של תהליכים שונים כמו פירוק ובניית חומרים שונים בגוף.

 

ישנם סוגי מזון רבים המכילים את כל אבות המזון ודרכים רבות לשילוב ביניהם. דוגמא למזונות בריאים שחשוב לאכול כחלק מהקפדה על תזונה נכונה: דגנים מלאים, ירקות מכל הסוגים, פירות בכמות מוגבלת מאחר והם מכילים סוכרים, מוצרי חלב בעלי אחוז שומן נמוך, מוצרי בשר רזה, שומנים בריאים כמו שמן קנולה.


לסיכום, תזונה נכונה היא תזונה שכוללת את כל רכיבי המזון באופן מגוון וברמה מאוזנת. תזונה נכונה היא אורח חיים הגורם ותורם להרגשה טובה ואנרגטית של הגוף, לתחושה של קלילות ורעננות, ולשמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה.

 

לקבלת פרטים לגבי שיטת ההרזיה שלנו - ניתן ליצור קשר באמצעות טלפון 09-8858565 או על ידי השארת פרטים

 

 

בחזרה לדף מאמרים

 

 

 

הרשמה לאתר בחינם צרו קשר